Elektrostymulacja w terapii neurologopedycznej
Nasze Centrum Terapeutyczne oferuje zabiegi elektrostymulacji w terapii neurologopedycznej. Zabiegi te są skutecznym uzupełnieniem leczenia logopedycznego i ortodontycznego. Elektrostymulacja polega na przepływie prądu (o bardzo niskim natężeniu) przez mięśnie mimiczne, podniebienia miękkiego lub języka w celu usprawnienia ich funkcji. Dzięki odpowiednio dobranym parametrom wspomagamy kompleksowe leczenie pacjentów z zaburzeniami kompleksu ustno-twarzowego.
Elektrodiagnostyka pozwala ocenić pobudliwość nerwów i mięśni oraz zastosować odpowiedni proces terapeutyczny. Elektroterapia oddziałuje na cały aparat artykulacyjny człowieka, wspomagając jego działanie. Zabieg pobudza do pracy włókna mięśniowe, wskutek czego następuje wzmocnienie siły, przyrost masy oraz objętości mięśni.
Elektrostymulacja w terapii neurologopedycznej będzie skutecznym działaniem wśród pacjentów:
- po operacji rozszczepu warg i podniebienia,
- z zaburzeniami napięcia mięśniowego,
- nadmiernie śliniących się,
- z wadami wymowy, nieprawidłową pozycją spoczynkową języka,
- z mową nosową (rynolalia),
- z porażeniem nerwu twarzowego i trójdzielnego,
- z afazją motoryczną,
- z dyzartrią,
- z zaburzeniami genetycznymi,
- z zaburzeniami napięcia mięśniowego okolicy orofacjalnej,
- z dysfagią (zaburzeniami pobierania, obróbki i połykania pokarmów),
- po zabiegach podcięcia wędzidełka języka.
W naszym Centrum wykonujemy zabiegi elektrostymulacji:
- aparatem ECOSTIM54 TENS/EMS - Elektryczna stymulacja mięśni (Electrical Muscle Stimulation – EMS) jest jedną z powszechnie stosowanych metod terapii uszkodzeń mięśniowych. Wykorzystywana jest głównie w celu odzyskania przez mięśnie sprawności po wszelakiego rodzaju kontuzjach czy chorobach.
Prądy TENS – (z ang. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) to rodzaj przezskórnej elektrostymulacji nerwów, który wykorzystuje prądy impulsowe małej częstotliwości. Zabieg prądami TENS jest metodą skutecznie zmniejszającą odczuwanie bólu.
- aparatem VitalStim® to wyspecjalizowana forma elektrycznej stymulacji nerwowo-mięśniowej (NMES), która została stworzona z myślą o leczeniu dysfagii poprzez reedukację oraz wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za połykanie. Jako terapia uzupełniająca przeprowadzana jest równocześnie z indywidualnie dobranymi ćwiczeniami (elektrostymulacja)
Kwalifikacja do zabiegów elektrostymulacji
Nasze Centrum wyróżnia profesjonalne podejście do pacjenta z dbałością o jego dobrobyt psychiczny i fizyczny. W związku z tym, każdy pacjent chcący skorzystać z zabiegów elektrostymulacji musi uzyskać zgodę na zabiegi od neurologa lub epileptologa. Oferujemy Państwu również konsultacje „kwalifikacje do elektrostymulacji” wykonywane przez naszego specjalistę dr n.med. Jolantę Uchman – lekarza neonatologa, pediatrę, specjalistę kwalifikującego do odbycia zabiegów elektrostymulacji w terapii neurologopedycznej (umów wizytę).
Z jaką częstotliwością odbywają się zabiegi?
W zależności od indywidualnej diagnozy neurologopedycznej, stanu psychicznego i fizycznego pacjenta, dobieramy ścieżkę terapeutyczną i proponujemy zabiegi elektrostymulacji.
W naszym Centrum proponujemy dwie ścieżki terapeutyczne:
- serie zabiegów wykonywanych codziennie od poniedziałku do piątku,
- indywidualnie dobrana ścieżka terapeutyczna (zabiegi wykonywane 1-2 razy w tygodniu podczas terapii neurologopedycznej).
Każda z powyżej stosowanych ścieżek terapeutycznych jest dostosowana indywidualnie po przeprowadzonej diagnozie neurologopedycznej.