Rehabilitacja w Uniquecenter


źródło: Nowa - Gazeta Biłgorajska - tygodnik lokalny

21 lutego w Biłgoraju gościł Piotr Hawryluk, założyciel Centrum Terapeutycznego – UniqueCenter. 
Z rodzicami dzieci chorych rozmawiał m.in. o metodach terapii stosowanych w Centrum oraz możliwości zorganizowania turnusu rehabilitacyjnego w Biłgoraju.

Piotr Hawryluk jest założycielem Centrum Terapeutycznego – UniqueCenter, które swoją siedzibę ma w Warszawie. Od ponad 10 lat pracuje z dziećmi, jest ojcem dziecka z porażeniem mózgowym. Posiada on wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi ze specjalnymi potrzebami. Zdobył je, pracując w różnych miejscach na całym świecie. Piotr organizuje intensywne turnusy rehabilitacyjne dla swoich podopiecznych, nadzoruje program terapii i prowadzi szkolenia dla terapeutów. Swoją terapeutyczną pracę z dziećmi i dorosłymi z wyzwaniami rozwojowymi rozpoczął, organizując turnusy rehabilitacyjne w kraju i za granicą. Praktyka rozwijała jego ciekawość i umiejętności, a sukcesy pacjentów dały mu ogromną satysfakcję i motywację do zawodowego rozwoju. Ciągle poszukuje i kształci się w nowych metodach pracy.

- Poświęcenie się dzieciom jest moją pasją – mówił podczas spotkania w Biłgoraju. Dodał, że rodzice chwalą pracę Centrum, ponieważ w modelu terapeutycznym starają się łączyć bardzo dużo. – Przyjeżdżają do nas rodzice z całego kraju. W ramach turnusów dostają program szkoleniowy dla dzieci – mówił. Zaznacza, że w jego Centrum terapeuci zawsze patrzą na możliwości dziecka, a nie na to, aby coś na siłę naprawić. – Wykorzystujemy to, w czym dziecko jest dobre – mówił. Podkreślił, że stawiają na stymulację dotykową.

Opowiedział również rodzicom o rodzajach stosowanych terapii. Mówił o osteopatii, która pozwala na mobilizowanie stawów. Na turnusie rehabilitacyjnym nie brakuje również zajęć z odruchów twarzy. – Stosujemy „dotyk dla zdrowia”, a więc masaż punktów limfatycznych. Daje to możliwość dziecku poczuć własne ciało w przestrzeni – mówił. Centrum bazuje na medycynie chińskiej. – Masowanie punktów na ciele powoduje lepszą pracę mięśni. Dzieci czują swoje ciało - mówił. Zaznaczył, że terapeuci starają się pobudzić ciekawość dzieci. W Centrum stosowane są metody terapii: Bal-a-vis-X, Bowtech, Delfinoterapia, Dotyk dla Zdrowia by J. Thie, Integracja Odruchów Prymitywnych, Integracja Sensoryczna, Logopedia, NDT Bobath, Osteopatia, Rehabilitacja Ruchowa, Temprana, Terapia ręki, Terapia w kombinezonach „Spidersuit”, Tomatis – Trening Słuchowy, Touch & Thrive – Zintegrowana Terapia Taktylna, Zajęcia Edukacyjne. Organizowana jest również delfinoterapia. Specjaliści pracują z dziećmi i dorosłymi cierpiącymi na: ADHD, autyzm, MPD, ADD, zepsół Downa, nadpobudliwość psycho-ruchową, problemy z koncentracją, dysleksję, dysprakję, zaburzenia emocjonalne. Wspierany jest rozwój dzieci z problemami szkolnymi i osobami po wypadach komunikacyjnych.

Piotr Hawryluk stwierdził, że ważnym elementem terapii jest dieta. – Zwracamy uwagę, jakie jemy jedzenie. Nie spożywając mleka, pszenicy i cukru, mniej chorujemy. Te produkty to pożywka dla grzybów - mówił.

Wielu rodziców z Biłgoraja było zainteresowanych zorganizowaniem takiego 5-dniowego turnusu w naszym mieście. Specjaliści przyjeżdżają i prowadzą z dziećmi cztery ćwiczenia dziennie. Po zakończeniu turnusu rodzice nie pozostają sami. Specjaliści wytłumaczą, jak prowadzić dalszą terapię z dzieckiem.